Günlük Dualar

Evden Çıkarken Eve Girerken Okunan Dua

Resûlullah Efendimiz’in (s.a.v.) Hâne-i Saâdet’inden çıkarken okuduğu duâsı şöyledir:

“Bismillâh. Tevekkeltü alellah. Allahümme innî eûzü en udille ev udalle. Ev ezille, ev üzelle. Ev ezlime, ev uzleme. Ev echele, ev yüchele aleyye.”

“Allah’ın ism-i şerifini zikrederek evimden çıkıyorum. Bütün işlerimde Allah’a tevekkül ediyorum. Allah’ım, doğru yoldan sapmaktan, başkalarını saptırmaktan; hataya düşmekten, başkalarını da düşürmekten; haksızlık etmekten, haksızlığa uğramaktan; hürmetsizlik ve cahillik etmekten, yahut bunlara maruz kalmaktan sana sığınırım.”

Evden çıkarken okunacak bir diğer kısa duâ da şudur:

“Bismillâh tevekkeltü alallâh. Lâ havle velâ kuvvete kuvvete illâ billâh.”

“Allah’ın ismiyle (Allah’ın ismini söyleyerek) evimden çıkıyorum. Bütün işlerimde Allah’a dayandım. (O’na dayanıyor, O’na güveniyorum) Güç ve kuvvet ancak ve ancak Allah’ın yardımıyla olur.”

Bir kimse evine girerken şu duâyı okur:

“Allahümme inni es’elüke hayra’l-mevleci ve hayra’l-mahrec. Bismillâhi velecnâ ve bismillâhi harecnâ ve alellâhi -Rabbine- tevekkelnâ.”

“Allah’ım! (Evime) her giriş ve çıkışımda senden hayır ve iyilik dilerim. (Hayırlı bir şekilde girmeyi ve hayırlı bir şekilde çıkmayı istiyorum) Allah’ım senin mübarek adını anarak (Bismillâh diyerek evimizden) çıktık. Rabbimiz Allah’a dayandık. Ey Rabbimiz sana tevekkül ettik (Sana dayanıp, sana güvendik).”

İlgili Makaleler

12 Yorum

 1. ben bu duaları evden çıkarken hersabah okuyorum bunu paylaşanlardan ALLAH RAZI OLSUN Çok faydasını gördüm herkesede okumalarını tavsiye ederimmm…

 2. Ey Allahın kulları! Allah okudugunuz duaları tumuyle kabul etsın! zinadan hırsızlıktan her türlü şerden Allaha sığının! mutlakki o hep sizinle! AMİN ALLAH HEPİNİZDEN RAZI OLSUN!

 3. Allah razı olsun.Bu duayı biliyordum ama unutmuştum. Anneme ve babama okuyacaktım. Yani aklıma gelmemişti. Bu siteye rastgele tıkladım ve aradığımı buldum…ALLAH RAZI OLSUUUUUN!!!!!!!!!????????☺☺☺??????????

 4. Allâh bağışlayıcıdır.
  Allâh merhametlilerin en yücesidir.
  Ona sığının.
  O ( Allâh ) daima bizim iyiliğimizi ister.
  Tövbe edin.
  Kötülüklerden kaçının.
  Doğru yoldan sapmayın.
  Allâh sizlerin hayır dualarını kabul eylesin inşaallah.

 5. Allah razı olsun bu site bana yardımcı oldu ben kuran kursuna gidiyorum onun için ezberlmem gerek onun için şimdi ezberliyorummm

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu