islamiyet.gen.tr, islami bilgi portalı

26

Safer

1436

18 Aralık 2014, Perşembe
Umre http://t.co/BIIkaXWuDd

Tevbe İstiğfar Duaları

11

Tevbe, istiğfar duâlarının manası, yaptığımız bütün günahlara pişmanlık duyduğumuzu ifade etmemiz, bundan sonraki hayatımızda bir daha böyle günah ve kusurları işlemeyeceğimize Rabbimize söz vermemizdir.
Günah ve kusurlarına pişmanlık duyup, üzüntü ve elem hisseden mü’min, önce şu istiğfar duâsını huşû ve hudû ile okur:

“Estağfirullah. Estağfirullah. Estağfirullahe’l-azîm el-kerîm, ellezî lâ ilâhe illâ hüve’l-hayyü’l-kayyûmü ve etûbü ileyhi, tevbete abdin zâlimin li-nefsihî, lâ yemlikü li-nefsihî mevten velâ hayâten velâ nüşûrâ. Ve es-elühü’t-tevbete ve’l-mağfirete ve’l-hidâyete lenâ, innehû, hüve’t-tevvâbü’r-rahîm.” 
“Yâ Settere’l uyûb, Yâ gaffare’z-zünûb! Bu ana gelinceye kadar benim elimden, dilimden, gözümden, kulağımdan, ayağımdan ve elimden bilerek veya bilmeyerek meydana gelen bütün günah ve hatalarıma tevbe ettim, pişman oldum. Küfür, şirk, isyan, günah ve kusur her ne türlü hâl vaki oldu ise, cümlesine nadim oldum, pişmanlık duydum. Bir daha yapmamaya azm ü cezm ü kast ettim. Sen bu tevbemi kabul eyle. Nefsime uyup, şeytana tabi olup da aynı günah ve kusurları bir daha tekrar etmeme imkan verme, yâ Rabbi. Bir daha iman ve ikrar ediyorum ki, Peygamberlerin evveli Âdem Aleyhisselâm, ahiri ise Hazret-i Muhammed Aleyhisselâm, bu ikisi arasında sayılarını bilemeyeceğim kadar çok Peygamber gelmiş, İlâhi kitapları tebliğ etmişlerdir. Bunların cümlesine inandım, iman ettim, hepsi de haktır ve gerçektir. Bütün peygamberlere, onlara gönderilmiş olan İlâhi kitaplara ve içindeki emirlere şeksiz ve şüphesiz iman ettim, dilimle ikrar, kalbimle tasdik ediyorum ve yine iman ve ikrar ediyorum ki en son kitap Kur’ân-ı Azimüşşân ve en son Peygamber de Hazret-i Muhammed Aleyhisselâm’dır.”

“Amentü billâhi ve melâiketihî ve kütübihî ve Rusulihi ve’l-yevmi’l-âhiri ve bi’l-kaderi, hayrihî ve şerrihî minellâhi teâlâ ve’l-bâsü bade’l-mevt. Hakkun, eşhedü en lâ ilâhe illâllah ve eşhedü enne Muhammeden abdühû ve Resûlüh.”

Yorumlar

 • abdullah diyor ki;

  4 ay önce

  ALLAH razı olsun

 • gülcan ünlü diyor ki;

  5 ay önce

  Allahım sen büyük sen yücesin sen günahlarımızı affet bizi bağışla

 • yağmur akyalı diyor ki;

  5 ay önce

  allah razı olsun

 • ÜZGÜN diyor ki;

  10 ay önce

  ALLAHIM SANA YALVARIYORUM BU GÜNAHIMI AFFET BİR DAHA ASLA BÖYLE BİRŞEY YAPMAYACAĞIM

 • hisabi TAHİRAĞAOĞLU diyor ki;

  1 sene önce

  RABBİM GÜNAHLARIMIZI BAĞIŞLASIN .BİR DAHA O GÜNAHLARI İŞLEMEMEYİ BİZE NASİP ETMESİN .DÜZ YOLUMUZDA İMANLA YÜRÜMEYİ NASİP EYLESİN .RABBİM HER MÜSLÜMANI MÜSLÜMANCA YAŞAMAYI VE DİNİMİZİ MÜHAFAZA ETMEYİ HEPİMİZE AŞK İLE KORUMAYI İHMAL ETTİRMESİN.

 • ali osman diyor ki;

  1 sene önce

  allah sizlerden razı olsun …. allah’ım sen affedicisin affetmeyi seversin bizleri affet YA RABBİ

 • emine akçaöz diyor ki;

  1 sene önce

  bizleri yaradana şükürler olsun bu siteyi açanlara teşekkür ederim allaha emanet olun

 • emine akçaöz diyor ki;

  2 sene önce

  bugünümüze nefes aldığımız her ana şükürler olsun bu siteyi açana teşekkür ederim

 • GÜLAY diyor ki;

  2 sene önce

  ALLAH RAZI OLSUN

 • mehmet diyor ki;

  2 sene önce

  ey güzel allahım ey gücü herşeye yeten allahım bügüne kadar bilipte veya bilmeyipte işlidiğimiz bütün günahlarımızı affet sen affedicisin affetmeyi seversin bizleride affet

Sayfalar12»

Yorum Yap

islamiyet.gen.tr - Copyright ® 2005-2012 | Kullanım Koşulları // Google+