islamiyet.gen.tr, islami bilgi portalı

12

Rebiü'l-Ahir

1436

1 Şubat 2015, Pazar
http://t.co/P9hY2uD6NY

Secde Ayeti Okununca Yapılacak Dua

3

Bilindiği üzere Kur’ân-ı Kerîm’in (ondört) yerinde secde ayeti vardır. Kur’an okuyan kimse bu ayetlere rastgelince dikkat çeker, secde ayetini okuyunca hemen duraklar. Kalkar, ellerini yanına salıverilmiş halde tekbir alır, namaz secdesi gibi secdeye iner. Secdede üç defa “Sübhâne Rabbiye’l-alâ” der, yahut: “Sübhâne Rabbinâ in kâne vâdü Rabbinâ lemef’ûla.” der. Sonra yine tekbir alarak başını kaldırır, böylece secde ayetini okuması sebebiyle yüklendiği secde mükellefiyetini yerine getirmiş olur.

Secdeden kalkınca:

“Gufrâneke Rabbenâ ve ileyke’l-masîr.” ayeti (dua makamında) okunur.

Şayet, ayet okunduğu, yahut dinlendiği halde, o anda secde yapılamayıp sonraya tehir edilecekse, bu defa sadece şu duâ okunur.

“Semi’nâ ve etâ’nâ, gufrâneke Rabbenâ ve ileyke’l-masîr.”

Yorumlar

 • emine akçaöz diyor ki;

  1 sene önce

  bu duaları bu siteye koyandan allah razı olsun insanlara faydalı olmak kadar güzel bir şey varmı allahü teala bütün kullarına yardımcı olsun okuduğunuz için teşekkür ederim

 • Hatice ongul diyor ki;

  2 sene önce

  Selamün aleyküm, ben secde namazini ilk defa yaptigim icin pek anlayamadim. Misal ben meryem ayetni okurken secde ayeti geciyor onu gorunce mi hemen secde etmem lazim yoksa ayeti bitirdikten sonrami secde yapilicak. Ben meryem suresini okuyup kapanis olarak secdeye vardim. Yapmis oldugum gecerlimidir deyilmidir. Tekrar okumam lazim ise okurum. Ben biri icin yani sifa niyetine okumustum insallah kabul olur.

 • hatice diyor ki;

  2 sene önce

  bizlere faydalı konularda yardımcı oluyorsunuz.ALLAH sizlerden razı olsun.

Yorum Yap

islamiyet.gen.tr - Copyright ® 2005-2012 | Kullanım Koşulları // Google+